MKE’den yerli Obüs

Savunma Sanayii Başkanlığı ile yürütülen Boran Projesi’nin ana yüklenicisi MKEAŞ, projeyi çözüm ortağı ile hayata geçirdi. İlk etapta yedi adet Boran Obüsü’nün TSK/SSB tarafından teslim alındığını söyleyen MKE Genel Müdürü İlhami Keleş, Hafif Çekili Obüs Boran hakkında bilgi verdi.

İlhami Keleş, projenin tasarım sürecinin tamamen MKE mühendisleri tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekti. “Bunun yanında dünyadaki benzer ürünler incelendi, kavramsal tasarım, ön tasarım çalışmaları, katı model ve mühendislik analizleri de Türk mühendisleri tarafından yapıldı” diyen Keleş, prototiplerin başarıyla tamamlandığını ifade etti. İlhami Keleş, “Tamamen yerli ve milli kabiliyetlerle üretilen bu çapta bir silah sistemi, uluslararası standartlarda belirtilen 25 adet testten oluşan tasarım doğrulama, ürün ve üretim hattı kalifikasyon testlerinden başarıyla geçti ve iki adet prototip ve yedi adet pilot kafile Boran Obüsü’nün kabulü TSK/SSB tarafından gerçekleştirildi” dedi.

HEM YERLİ HEM DAHA HAFİF

İlhami Keleş, Boran Hafif Çekili Obüs sistemi hakkında şu bilgileri verdi: “Proje ile hava hücum harekâtına katılan komando ve piyade birliklerinin harekât ihtiyacını karşılamak üzere; havadan taşınabilir, modern komuta ve atış kontrol sistemine sahip, kısa sürede atış görevine hazır hale getirilebilen, azami 17 km mesafeyi etki altına alabilecek Obüs sisteminin yerli ve milli imkânlarla üretilerek envantere alınması amaçlanmıştır. Boran Obüsümüz klasik tip ve eski nesil sistemlerinin yerini alarak ordumuza büyük bir hareket yeteneği ve etkili ateş desteği sağlayacak. Geçmişte Boran Hafif Çekili Obüs yerine envanterimizde ithal menşeili obüsler kullanılıyordu. İthal obüsler 2.300 kg ile daha ağırdı. Oysa Boran 1.780 kg’dır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir