Murat Kurum, İstanbul Finans Merkezi’nin ayrıntılarını paylaştı

ensonhaber.com

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul Finans Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Merkezin bankalar etabının açılışı, 17 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Bakan Kurum, finans merkezi içerisinde akıllı bina ve sıfır atık uygulamalarının tam anlamıyla hizmet vereceğini söyledi.

İstanbul Finans Merkezi için geri sayım

Kurum, “1.4 milyon metrekare ofis alanı var. Ofiste çalışan kardeşlerimizin hizmet alabileceği 100 bin metrekare bir alışveriş merkezi var.” dedi.

30 bin metrekare büyüklüğündeki otelin de varlığından bahseden Kurum, “26 bin 500 kapasiteli otoparkımız var. Yaklaşık 180 bin metrekaresi yeşil alandan oluşuyor.” şeklinde konuştu.

100 bin kişi ağırlanabilecek

Bakan Kurum, Kongre merkezinin tüm İstanbul’a hizmet vereceğini belirtti. Hem çalışan hem de gelecek misafirlerle birlikte 100 bin kişi ağırlanabilecek.

Dünyaca ünlü markaları barındıracak

“Ziyaretçilere hizmet verecek, merkezinde dünyaca ünlü markaları, finans kuruluşlarını içinde barındıracak.” diyen Kurum, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

İstanbul Finans Merkezi’miz içerisinde akademi ve araştırma merkezimiz yer alıyor. Finans sektörü adına dünya standartlarında bir eğitim merkezi olacak. Bu merkez sayesinde de finans sektörünün ihtiyaçlarına, çalışanlarımızın ihtiyaçlarına yönelik önemli çalışmaların yapılmasına katkı sağlayacak.

10 bin 300 metrekare büyüklüğünde 2 bin 100 kişi kapasiteli kongre merkezi de aslında aynı işlevi görecek. Burada en heyecan verici kültürel, sanatsal, etkinlikler yapılacak. Konferanslar düzenlenecek.

İçinde 5 yıldızlı, 400 yatak kapasiteli otel var

İstanbul Finans Merkezi’nde şirketlerin kendilerini tanıtacağını ifade eden Murat Kurum, “Finansın her türlü sorununun, projelerinin tartışıldığı bir merkez haline gelecek. Birbirinden önemli seminerlere ev sahipliği yapacak.” diye konuştu.

Merkez, içindeki 5 yıldızlı, 400 yatak kapasiteli otelle yurt dışından gelen misafirlerin ve bölgeden vatandaşların hizmet alabileceği bir konseptte tasarlandı.

“Dünya finans piyasalarının hizmetine sunacağız”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, “İnşallah iki gün sonra hem İstanbul’umuza hem de milletimize finans merkezimizi kazandırmış olacağız ve dünya finans piyasalarının da hizmetine sunuyor olacağız.” dedi ve ekledi:

“Çok heyecanlıyız”

Tüm zamanların en gözde şehri İstanbul’umuz için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir proje. Çok heyecanlıyız. Yaklaşık 10 yıl uğraştığımız, 65 milyar lira yatırım değerine sahip. 3 milyon 387 bin metrekare inşaat alanına sahip.

Gözden Kaçmasın İstanbul Finans Merkezi açılışa hazırlanıyor Haberin Detayları
Murat Kurum, İstanbul Finans Merkezi için tarih verdi Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir