Savunma sanayisi alanındaki hedef 600 milyon dolarlık ihracat

Yılmaz, Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen 7. Konya Savunma Sanayi Tedarikçi Buluşmaları‘nın açılışında yaptığı konuşmada, geçmişte yaşanan tecrübelerin savunma ürünlerinin tasarımı ve üretiminde tam bağımsız bir konuma erişmenin zorunlu olduğunu gösterdiğini söyledi.

Cevdet Yılmaz, bölgesel krizlerin yoğun yaşandığı bir coğrafyada bulunan Türkiye’nin, bir taraftan küresel güvenlik paradigmasının belirleyicilerinden biri olmak, diğer taraftan da savunma alanında sürekli teyakkuzda bulunmak durumunda bulunduğunu ifade etti.

Bununla birlikte Türkiye’nin küresel barış, istikrar ve güven ikliminin tesisi yönünde milli savunma sanayisini geliştirdikçe bölge ve dünya barışına vereceği katkının da artacağına inandığını dile getiren Yılmaz, “Savunma sanayi alanında temel gayemiz, kendi imkanlarımızla üretebileceğimiz hiçbir ürünü dışarıdan satın almamak ve yerlilik millilik oranlarımızı sürekli daha yükseğe taşımaktır.” diye konuştu.

EKİMDE 514 MİLYON 746 BİN DOLARLIK İHRACAT

Yılmaz, Türk savunma sanayisi başarılarının, hem istatistiki bilgilerde hem de sahada kendini gösterdiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Türkiye savunma ürünlerinde 20 yıl önce yüzde 80 oranında dışa bağlıyken bu oran bugün yüzde 20’lere gerilemiştir. Buradaki mesafe gerçekten muazzam bir mesafe. Az önce söylediğim gibi bir değişim değil, bir devrim olmuş gerçekten.”

Yılmaz, 2002’de yaklaşık 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken bugün 16 katlık bir artışla 90 milyar doların üzerine ulaşıldığını vurgulayarak, “Başarısını sahada ispat etmiş insansız hava araçlarının tasarımı, üretimi ve satışında, Türkiye dünyanın ilk üç dört ülkesi arasında yer almaktadır.” dedi.

Türkiye’nin kara ve deniz savunma araçlarında dünyada kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülkeden biri olduğunu, milli savunma projesi sayısının 850’yi aştığını anlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye geçmişte küresel savunma sanayi pazarında sadece alıcı olarak değerlendirilirken bugün önemli bir üretici ve ihracatçı konuma yükselmiştir. Paramızla dahi bize birtakım ürünler verilmiyordu. Halen açık ve gizli birtakım ambargolarla karşı karşıyayız. Ama ‘Kötü komşu insanı mal sahibi yapar’ diye bir söz var. Bu zorluklar bizi yıldırmadı. Savunma ve havacılık sanayi sektörü ekim ayında 514 milyon 746 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. 2023’ün 10 ayındaki toplam sektör ihracatı 4,3 milyar dolara ulaştı. Yıl sonu hedefimiz 6 milyar dolara ulaşmak.”

Yılmaz, 2023’te dünyanın ilk SİHA gemisi, Türkiye’nin en büyük askeri gemisi olan çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu’nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiğini, ULAQ silahlı insansız deniz aracının seri üretimine başlandığını, SANCAR, SALVO, MARLİN ASV İDA’larının geliştirmesinin sürdüğünü, Milli Muharip Uçak (MMU) KAAN’ın hangardan çıkıp motorunu çalıştırdığını, uçuş testleri için çalışmalara başlandığını, ilk uçuşun yıl sona ermeden MMU’nun seri üretimine başlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Yılmaz, Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı’nın ilk uçuşunu yaparak, bu alanda dünyada öncü olduğunu, Muharip İnsansız Savaş Uçağı KIZILELMA’nın çeşitli uçuş manevra testleri ve mühimmat entegrasyonlarına devam edildiğini belirterek, ANKA-3 Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin taksi testlerine başladığını ve daha yüzlerce projenin devam ettiğini vurguladı.

“EN FAZLA SAVUNMA VE HAVACILIK İHRACATI YAPAN İLLER ARASINDA KONYA 4. SIRADA”

Konya’nın 2022’de 136 milyon dolar ihracat yaparak Türkiye’de en fazla savunma ve havacılık ihracatı yapan iller arasında 4. sırada yer aldığını belirten Yılmaz, “Konya’daki savunma ekosisteminin tarihsel temelleri aslında Huğlu’da başlayan ve bir kalkınma modeli haline dönüşen silah imalat ekosistemine yani 108 yıllık bir tarihi geçmişe dayanmaktadır. Bu köklü geçmişiyle bugün tabanca ve askeri amaçlı olmayan ateşli silahlar ve benzeri aletler sektöründe 90 firmayla hem en çok üreticiye sahip il hem de en büyük üretim kapasitesine sahip il konumundadır.” dedi.

Yılmaz, savunma sanayisi alanındaki 136 milyon dolarlık ihracatın orta vadede 600 milyon dolara yükseleceğine, SSB listesinde bulunan 3 Konyalı yerli ana yüklenici firma sayısının en az 10’a çıkacağına, Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nde yeni ana savunma sanayisi yatırımları göreceklerine ve katma değerli üretimin artacağına inandıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ile KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve beraberindekiler kurdeleyi keserek 7. Konya Savunma Sanayi Tedarikçi Buluşmaları’nın açılışını gerçekleştirdi.

Stantları gezen Yılmaz, sergilenen savunma sanayisi ürünleri hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılaz daha sonra, Konya Büyükşehir Belediyesi’ni, Valiliği ve ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nı ziyaret etti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir