Ahmet Hakan’dan “şeriat” gündemine: Sosyal medya sayesinde bu tartışmanın seviyesi artık “so…rım / çı….rım” düzleminde

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, sosyal medya platformu X’te şeriatla ilgili paylaşımının ardından gözaltına alınan avukat Feyza Altun’la ilgili kaleme aldığı yazısında eleştirilerde bulundu.

Laikçiler ve şeriatçılar arasındaki kavganın 1990’lı yıllarda yapıldığını belirterek “Yıllarımızı aldı bu yapay tartışma. Yordu, bitirdi bizi. Enerjimizi emdi. Bizi birbirimize düşürdü. Yıl oldu 2024. Bu eski mi eski tartışma, sosyal medya üzerinden yeniden hortlatıldı” diye sitem etti. Altun’un söz konusu paylaşımının “küfürlü, düzeysiz, dibin dibini bulmuş bir paylaşım” olduğunu söyleyen Hakan, “Şeriat eleştirisi değildi yaptığı. Şeriat konusunda ne düşündüğünü açıklamıyordu. Şeriata nasıl bir anlam verdiği konusuna hiç girmiyordu. Minnacık bir argüman bile sunmuyordu yani. Yaptığı sadece ve sadece… ‘So….m şeriata’ diyerek alenen ve resmen küfretmekten ibaretti” görüşünü ifade etti.

Hakan, “90’lı yıllarda enerjimizi çalan, hepimizi yoran tartışmanın hiç değilse belli bir düzeyi vardı. Hiç değilse resmen ve alenen küfredilmiyordu. Hiç değilse kitabi bir düzlemde kalınıyordu. Hiç değilse belli bir literatüre atıf yapılıyordu. Test edilmiş onaylanmıştır ki: Sosyal medya sayesinde bu tartışmanın seviyesi artık ‘so…rım / çı….rım’ düzlemindedir. Burası da dibin dibinin dibidir. Buradan daha aşağısı da yoktur” diye yazdı.

Hakan, “Şeriata doğru anlamı vermiyor. Sadece şeriat adına yapılan bazı ilkel uygulamalardan dem vuruyor. Kavramsal düzeyde konudan haberdar değil. Ama her şeyden haberi olduğu konusunda kendisinden emin. Bunun yanı sıra küfürbaz. Küfürsüz konuşamıyor. Ağza alınmayacak küfürler edebiliyor. Böyle bir kişiye yapılacak şey gözaltı değil kınayıp geçme olmalıdır” dedi.

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir