Apple Vision Pro’nun ön camı kolay çiziliyor ama değişimi pahalıya mal oluyor

Apple’ın merakla beklenen yeni ürünü Apple Vision Pro, Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi olarak kullanıcılarla buluştu. Bu yenilikçi cihaz, özellikle laminasyonlu ön camı ile dikkat çekiyor. Bu camın üzerindeki plastik tabaka, camın kırılmasını önlese de, çizilmelere karşı oldukça hassas olduğu ortaya çıktı. Cihazın kameralarının dünyayı gördüğü bu plastik tabaka çizildiğinde, görüş alanını engelleyebiliyor.

Apple Vision Pro’nun 3499 dolarlık fiyat etiketine sahip olmasına rağmen, çizilmelere karşı dayanıklılığı konusunda sınıfta kaldığı belirlendi. Özellikle Mohs sertlik testinde yapılan deneyler, sertlik seviyesi 2 olan araçların bile Vision Pro’nun ön camında hafif çizikler bırakabildiğini, 3 seviye sertlikteki araçların ise daha derin çiziklere neden olduğunu gösterdi. Bu durum, genellikle 6-7 sertlik seviyelerinde çizilmeye başlayan akıllı telefon ekranlarıyla kıyaslandığında oldukça düşük bir dayanıklılık sunuyor.

Apple Vision Pro’nun ön camı kolay çiziliyor ama değişimi pahalıya mal oluyor

Gündelik eşyaların, anahtarların, bozuk paraların ve hatta tozun bile Vision Pro’nun ön camında kalıcı izler bırakma riski taşıması, kullanıcılar için ciddi bir endişe kaynağı. Apple, bu sorunu hafifletmek için ürün paketine özel bir koruyucu kılıf ve temizleme bezi ekliyor. Ancak, ön camın değiştirilmesi gerektiğinde karşılaşılan 799 dolarlık (yaklaşık 5.700 yuan) yüksek maliyet, olası hasarın ciddiyetini vurguluyor.

Buna rağmen, dış plastik tabakanın bir avantajı da var: düşmelere karşı artırılmış direnç. AppleTrack tarafından yapılan düşme testleri, Vision Pro’nun ön camının birden fazla düşmeye dayanabildiğini ve ancak bu durumdan sonra kırıldığını göstererek, kazara darbelere karşı endişe duyan kullanıcılara bir güvence sunuyor.

Apple Vision Pro, bir yandan üstün özellikleriyle ön plana çıkarken, diğer yandan çizilmelere karşı olan hassasiyetiyle cihazın doğru şekilde kullanımı ve bakımının önemini ortaya koyuyor. Apple CEO’su Tim Cook, bu “özel bilgisayar” cihazının yakında Çin pazarında da satışa sunulacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir