‘Bakanların sahaya inmesi kaybettirdi’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AKP Merkez Yürütme Kurulu’ndan seçim sonuçlarının il il, ilçe ilçe, belde belde analiz edilmesi ve raporlaştırılması kararı çıkmıştı. AKP, seçim yenilgisinin nedenleri üzerinde çalışmaya başladı. AKP’nin yaptığı ön çalışmaya göre seçmen tercihleri il ve ilçelerde değişkenlik gösteriyor. Ankara’da, CHP’nin adayı Mansur Yavaş’ın seçimleri rakibi Turgut Altınok’a karşı kazanmasının en önemli nedeninin “Ankaralı seçmenin Yavaş’a duyduğu güven” olduğuna dikkat çekilirken, son 10 günde Yavaş ile Altınok arasındaki farkın daha fazla açıldığı kaydediliyor. Altınok ile ilgili “mal varlığı” tartışmalarının da seçmeni sandıkta “Yavaş’tan yana oy kullanmaya yönelttiği” kaydediliyor. Ankara’da CHP’nin, Altınok’un uzun süre yönettiği Keçiören’i kazanmasının en önemli nedenlerinden birinin ise “son dönemde yurttaşların belediye hizmetlerinden memnun olmamasının yattığı” kaydediliyor. Ankara’nın “AKP’nin kaleleri” olarak da bilinen Mamak, Haymana, Kahramankazan, Şereflikoçhisar gibi ilçelerde de seçimi CHP kazanmıştı. AKP’de, bu ilçelerde de CHP’nin seçimden galip çıkmasının nedeninin de “Yavaş’ın özellikle Covid-19 salgını ve sonrasında esnafa belediye olarak verdiği destek ile yurttaşlara yapılan yardımların olduğuna” dikkat çekiliyor. 

‘CHP SEÇMENİ ORGANİZE OLDU’

AKP’nin ön çalışmasında İstanbul’da seçimlerin yenilgiyle sonuçlanmasının ise iki önemli nedeninin olduğu belirtiliyor. Bunlardan ilki “AKP’li seçmenin İstanbul’da yoğun olarak sandığa gitmemesi.” CHP seçmeninin hem Türkiye genelinde hem de İstanbul özelinde “AKP’li seçmene göre çok daha iyi organize olduğu” kaydedilirken, İstanbul’da yenilginin “en önemli nedenlerinden bir diğerinin ise ekonomi olduğuna” dikkat çekiliyor. İstanbul’daki yaşam koşullarının Türkiye’deki diğer büyükşehir ve illere göre çok daha ağır olduğu tespiti yapılırken, İstanbul’da da Cumhur İttifakı’nın adayı Murat Kurum ile CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu arasındaki farkın son 10 günde arttığına işaret ediliyor. İstanbul’daki saha çalışmalarında “kararsız seçmen” oranının da yüksek olduğunun görüldüğü ve “kararsız seçmenin” de sandıkta oyunu “CHP’den yana kullandığının görüldüğü” ifade ediliyor. 

‘YANLIŞ ADAYLAR SONUCU DEĞİŞTİRDİ’

Son yerel seçimlere değin Bursa ve Balıkesir de “AKP’nin kalesi” olarak bilinen illerden kabul ediliyordu. Ancak her iki ilde de CHP’nin adaylarının AKP’nin adayları karşısında seçimi kazanmasındaki neden “yanlış aday tercihi” olarak nitelendiriliyor. AKP, Bursa’da yeniden Alinur Aktaş’ı aday göstermişti. Aktaş’ın da “Bursa’daki hizmetlerinden seçmenin memnun olmadığı” ifade ediliyor. Balıkesir’de ise CHP’nin adayı Ahmet Akın’ın, AKP’nin adayı Yücel Yılmaz’a göre “daha güçlü bir isim olduğu” ve bu nedenle Balıkesir’deki seçmenin “tercih değişikliğine gittiği” ifade ediliyor. Bursa’da ayrıca ilçeler bazında MHP ile AKP arasındaki işbirliğinin “yanlış yapıldığı” da kaydediliyor. AKP, Antalya’yı “kesin kazanacağı” iller arasında sayıyordu. Ancak AKP’nin çalışmasına göre Antalya’da ise “genç seçmenin tercihini CHP’den yana kullandığı” dillendiriliyor. AKP, Adana’da ise “MHP’nin oylarının bir kısmının İYİ Parti’nin adayı Ayyüce Türkeş’e kaydığı, CHP’nin adayı Zeydan Karalar’a ise DEM Parti seçmenin de destek verdiğini, bu nedenlerle Adana’da da sonucun CHP lehine sonuçlandığını” ifade ediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir