İnsan kaçakçıları, yurtdışına yasa dışı yollarla gitmek isteyenleri ön ödemesiz, yakalanmama garantisi verdikleri ilanlarla ağına düşürüyor.

İnsan kaçakçıları yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmak isteyenlere artık reklamlarla ulaşıyor. Hatta yakalanmama konusunda garanti veriyorlar.

Birgün’den Deniz Güngör’ün haberine göre mesajlaşma uygulaması olan Telegram’da insanları yasadışı yollarla yurtdışına çıkardıklarını iddia eden kişiler oluşturulan gruplarda reklamlarını yapıyor.

Türkiye’den Yunanistan, Almanya, İspanya gibi Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yanı sıra ABD’ye de yasadışı geçiş sağladıklarını söyleyen kişiler, kendilerine bu gruplar üzerinden “müşteri” arıyor. Bazı kaçakçılar, ya “ön ödemeli” ya da “ön ödemesiz” para karşılığı insanları yasadışı olarak yurtdışına götürüyor. Söz konusu gruplarda yürüme veya bot gibi birçok yol üzerinden ulaşım sağlandığı bilgisine de yer veriliyor.

YUNANİSTAN 4,5 BİN, ALMANYA 11,5 BİN EURO

Bir kaçakçı, hakkında yurtdışı yasağı veya yakalama kararı olan kişilerin yasadışı yollarla kaçışlarını sağladığını ifade etti. Türkiye’den Yunanistan’a geçişi sorduğumuz kaçakçı, 4 bin 500 euro karşılığında Edirne’den yürüyerek Yunanistan’a geçiş sağladıklarını aktardı. Yakalanmama konusunda “garanti” veren kaçakçının ifadelerine göre Almanya’ya geçiş ise toplamda yaklaşık 11 bin 500 euro’ya mal oluyor.

AVUKAT DESTEĞİ SAĞLANIYOR

Ücreti yatırdıktan sonra aynı gün ülkeden çıkış sağlayabileceklerini ifade eden kaçakçı gidilen ülkede bir sorun yaşandığında avukat aracılığıyla sınırdışı edilmeme noktasında yardımcı olduklarını söyledi.

Ülkeye giriş yaptıktan sonra ise 10 gün boyunca mülteci kampında kalındığını söyleyen kaçakçı, avukatın verdiği bir evrak ile iltica başvurusu yapılabileceğini ya da yasadışı bir şekilde kişiyi mülteci kampında tutabileceklerini anlattı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir