Korkutan Uyarı! 15 Banka Lisansını Kaybedebilir

Rusya merkezli derecelendirme kuruluşu “Expert RA”, 2024’te ülkedeki bankalardan 15’inin lisansını kaybedebileceği uyarısında bulundu. Şubat ayında Merkez Bankası kararıyla iki bankanın lisansı iptal edilmişti.

ZOR DURUMDA OLAN BANKALAR VAR

Kommersant’ın aktardığı rapora göre, Rusya’da bulunan 322 bankadan bazıları zor durumda. Expert RA Başkanı Ksenia Yakulkina, piyasadan ayrılacağı tahmin edilen bankaların yarısının Merkez Bankası tarafından lisanslarının iptal edileceğini, diğer yarısının ise “gönüllü olarak” piyasadan çekileceğini savundu.

İLK 100 BANKA DIŞINDAKİLER ETKİLENEBİLİR

Expert RA’ya göre, lisans iptalleri esas olarak ilk 100’ün dışındaki bankaları etkileyebilir. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Polyakova, 1 Mart’ta bankacılarla yaptığı toplantıda, bu yıl denetimin ana odağının “yüksek riskli işlemler” olacağını açıkladı. Polyakova, “Zor zamanlar olsa da sorunlara göz yummuyoruz. Finansal sistemin istikrarı mutlak önceliğimiz olmaya devam ediyor” dedi.

KRİPTO HESAPLAR VE YASA DIŞI FON AKTARIMI HEDEFLENİYOR

Finans uzmanı Andrey Barhota, Merkez Bankası’nın dikkatinin öncelikle “aktif olarak parayı kripto hesaplara dönüştürmek ve yasa dışı yollardan fon aktarımı yapmakla meşgul olan varlıklar açısından ikinci 100 banka listesinde olan bazı kurumları” hedeflediğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir