Mayayı sadece hamur işlerinde kullanıyorsanız merhem, maske ve iltihap önleyici çözümlerinden mahrumsunuz demektir:

Maya cilt problemlerini tedavi etmek için idealdir. Sebum salgısını düzenler ve siyah nokta sayısını azaltırlar. Maya ayrıca saçın görünümünü iyileştirir ve tırnak kırılmasını önler.

İşte diğer kullanımları:

Maya – nedir ? Ekmek pişirmek için kullandığımız maya, Saccharomyces cerevisiae olarak da bilinen fırıncı mayasıdır. Hamurdaki şekeri fermente ederek karbondioksit ve alkole dönüştüren, mantarlar krallığına ait tek hücreli organizmalardır. Fermantasyon süreci hamurun kabarmasına neden olarak ekmeğe yumuşaklık ve hafiflik kazandırır. Ayrıca fırıncı mayası ekmeğe karakteristik tat ve aromasını verir.Çoğu ekmek türünün hazırlanmasında temel bir bileşendirler.

Ekmek mayası vücudumuza girdiğinde zararlı mıdır?

Maya – vitaminler ve mineraller Maya, B1, B2, B3, B5, B6, B7 ve B9 vitaminleri dahil olmak üzere zengin bir B vitamini kaynağıdır. Ayrıca fosfor, çinko, magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum, selenyum, iyot ve krom gibi birçok element içerirler. Ayrıca enzimler, biyotin, proteinler ve amino asitler açısından da zengindirler. Örneğin 100 gram ekmek mayası yaklaşık 90 kcal sağlar.

Maya kozmetik sanayinde de kullanılmaktadır. Birçok yüz ve saç bakım ürününün bir bileşenidirler.

Maya cilt sorunlarına birebirdir. Sebum salgısını düzenler, siyah noktaları azaltır, antiinflamatuar etkiye sahiptir, yağ bezlerini düzenler ve sivilceleri azaltır.

Ayrıca yara iyileşmesini hızlandırır ve çatlakların görünümünü azaltır. İltihap veya keratoz durumunda da kullanılabilirler.

Mayalar ayrıca saçın görünümünü iyileştirir ve tırnakların kırılganlığını önler. Düzenli kullanımda saç dökülmesini en aza indirir, erken kellik ve kepeği önler, saçların nemli, parlak ve besleyici olmasını sağlar.

Maya kullanmanın bazı yolları şunlardır:

Yüz maskesi – su veya sütle karıştırılmış mayadan bir maske yapabilirsiniz; bu, sebumu düzenlemeye, siyah noktaları azaltmaya ve antiinflamatuar etkiye sahip olabilir.

Saç maskesi – maya, saça ekstra güç ve parlaklık kazandırmak için doğrudan saça uygulanabilir.

Maya, cilt bakımı özelliklerinin yanı sıra aşağıdaki durumlar için de faydalıdır: anemi, aşırı iştah, bağışıklık bozuklukları, şişkinlik, diyabet, irritabl bağırsak sendromu, kas ağrısı, romatizmal ağrı, moral bozukluğu ve şiddetli stres. Tanımlanan sorunların yaşanması durumunda mutlaka hekime ön danışma yapılmalıdır. Maya, geleneksel tedaviye bir alternatif değildir, yalnızca onu tamamlar.

Mayanın olağandışı kullanımları :

Maya çeşitli şekillerde kullanılabilir. Her şey hangi eyleme odaklanmak istediğinize bağlıdır. Yüz derisi ile ilgili problemlerde maya içeren bir maske işinize yarayacaktır. Hazırlamak için 5 gram mayayı biraz sütte eritin. Cildinizi nemlendirmek istiyorsanız birkaç damla zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Kaynatma püresi kıvamında olmalıdır. Maskeyi 20-25 dakika yüzünüzde tutun. Daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Başka bir fikir de maya banyosu olabilir. 100-150 gram mayanın üzerine ılık su dökün. Böyle bir banyo 20-30 dakika sürebilir. Suya süt eklenebilir. Ayakları ıslatmak için maya da kullanılabilir. Bu, örneğin iyileşmesi zor yaralarda veya cilt iltihaplarında faydalı olacaktır.

Maya içeceği tarifi :

Mayayı kullanmanın bir başka yolu da ondan özel bir içecek hazırlamak olabilir. Ancak bu durumda çok dikkatli olmak gerekir. Sıcak süt veya kaynar suyun üzerine 2-3 gram maya dökülüp iyice karıştırılmalıdır. Bu tedavi 40 günden fazla sürmemelidir. Ham maya tüketiminin yasak olduğunu bilmek önemlidir. Bu mide-bağırsak sorunlarına yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir